My wife and I had a brief conversation the other day about how fast technology advances (video chatting via smartphones, etc.) which led me to think about the economics of the advances.
If my math is correct...
I upgraded my 128k original Macintosh in 1985 to 1 meg of RAM for $500.00.
(I waited until 3rd party RAM was available...Apple originally wanted $1,000.)
So, I multiplied 1 meg @ $500.00 by 1000 to get the cost per gigabyte...$500,000 and then multiplied that by my current memory of 8 gigs to arrive at $4,000,000!
On the hard drives, a studio contemporary of mine was the first to get a 1 gig (external) hard drive for $2,000. I now have about 3000 gigs of storage available, so multiplying $2,000 by 3,000 equals $6,000,000!
I know, too much time on my hands...

Buzzy